This is an old revision of the document!


System Administration

Când?

Dată Interval Sală
16-20 iunie 2014 17:30-20:00 EG306
7-11 iulie 2014 17:30-20:00 EG306

Înscriere

Completați acest formular.

Criteriul de selectie este primul venit, primul servit.

Coordonatori

Razvan Deaconescu

Mihai Vasilescu

Bogdan Purcăreață

Florin Stancu

Subiecte

  1. (ziua 1) Introducere și Backup
  2. (ziua 4) Monitorizare
  3. (ziua 5) Securitate

Altele

Resurse

Conținutul workshop-ului se găsește pe acest wiki.

Pentru discuții vom folosi lista de discuții. Pentru a trimite e-mail-uri folosiți adresa sysadmin@lists.rosedu.org. Să țineți cont, vă rugăm, de recomandările de folosire a listei.

Pentru desfășurarea activităților vom folosi mașini virtuale (containere LXC) instalate pe sistemul houdini.cs.pub.ro. Fiecare participant are la dispoziție un container pe care îl va folosi pe parcursul workshop-ului. Container-ul expune servicii SSH, HTTP și HTTPS. Pentru accesul SSH la container se va folosi un port forwardat de pe sistemul houdini.cs.pub.ro. Porturile sunt descrise mai jos; detaliile de conectare sunt prezentate în sesiunea Introducere.

Descrierea containerelor:

  • Debian GNU/Linux 7 (wheezy / stable)
  • Utilizatori root, student cu parola student
  • Instalate pachetele de bază pentru administrare și development
  • Port forwarding către SSH, HTTP și HTTPS de pe sistemul de bază (houdini.cs.pub.ro)

Fiecare participant are un cont creat pe sistemul swarm.cs.pub.ro pe care îl va folosi pe parcursul workshop-ului împreună cu mașina virtuală alocată.

Workshop-ul se desfășoară în sala EG306.

Participanți

Sesiunea 1, 16-20 iunie 2014

Nume si prenume Facultate An Email Port SSH houdini.cs.pub.ro
Andrei Maresu ACS 332CC andreimaresu@yahoo.com 40122
Florin Mateescu florin.mtsc@gmail.com 40222
Oana Popescu ACS 333CC oana.popescu28@gmail.com 40322
Gabriel Balaban ACS 323CA dobrota.gabrielflorentin@gmail.com 40422
Robert Botarleanu ACS 311CB robert_botarleanu@yahoo.com 40522
Anda-Madalina Florea ACS 311CB anda.florea@yahoo.com 40622
Bogdan Stoian ACS 333CC bsmathrex@gmail.com 40722
Nicolaie Constantinescu kosson@gmail.com 40822

Sesiunea 2, 7-11 iulie 2014

Nume si prenume Facultate An Email Port SSH houdini.cs.pub.ro
Muraru George-Cristian ACS 1 murarugeorgec@gmail.com 40122
Toma Alexandru ETTI 3 alexandru.toma.1992@gmail.com 40222
Chițescu Andrei-Alexandru ACS 3 chitescu.alex@yahoo.com 40322
Raicu Alexandra ACS 3 raicualexandra0@gmail.com 40422
Adridan Tudor-Gabriel ETTI master2 tudor_adridan@yahoo.com 40522
Cruceru Călin-Cristian ACS 1 crucerucalincristian@gmail.com 40622
Popescu Gabriel-Cosmin ACS 3 gabrielcosmin.popescu@gmail.com 40722
Scarlat Tiberiu ACS 3 tiberiu.scarlat@cti.pub.ro 40822
Opinca Sabina ETTI 2 theodora.sabina@yahoo.com 40922
Opinca Andra ETTI 2 andra.ioana22@yahoo.com 41022
Andrus Bogdan ETTI master2 bogdandrush@gmail.com 41122
Calapod Bogdan ACS 2 bogdan.marius.calapod@gmail.com 41222
Macavei Andrei Gabriel ACS 2 andrei_gabriel.macavei@cti.pub.ro 41322
Valentin Lungu ACS PhD andrei_gabriel.macavei@cti.pub.ro 41422
Ionela Alhu ACS PhD 41522
sesiuni/sysadmin.1404744175.txt.gz · Last modified: 2014/07/07 17:42 by razvan